Путіна приберуть у будь-якому випадку
Смути на порозі.
У Росії успішні війни цементували режим, а невдалі призводили до краху " старого порядку " . За цим крахом найчастіше слідувала російська смута, типове національної історії явище.
Після Кримської війни почалися великі реформи та потрясіння. Російсько-японська війна сформувала умови революції 1905-7 року. Перша світова війна поховала Російську імперію. Афганська – прискорила крах СРСР.
Росія програє війну проти України та гібридне протистояння із Заходом. У цій ситуації нова російська смута стає практично неминучою.
Питання лише в тому, якою вона буде і чим закінчиться. Розповім про основні її потенційні дійові особи.
У цій смуті зіткнуться:
1. Нові опричники – радикальна частина партії війни, дві приватні армії – Пригожина та Кадирова, найбільш відморожені силовики та пропагандисти. Їм потрібна тотальна війна та масовий терор, у цій ситуації вони зможуть влаштувати новий "чорний переділ" власності та фінансових потоків від традиційної бюрократії та олігархату на свою користь.
2. "Земські бояри", тобто традиційна бюрократія та вищі силовики, які мріють лише про одне, щоб усе повернулося до того, як було до 24 лютого, щоб можна було знову спокійно красти та жуювати життя. Це більшість бюрократії, верхівка армії та спецслужб, більшість губернаторів, міністрів тощо.
3. Квазиліберальна частина правлячої верхівки, типу Собяніна, Грефа, Кудріна, і навіть майже всі олігархи. Вони не просто готові "здати назад", вони, мабуть, мріють про повернення до колишнього життя, "в цивілізований світ" на будь-яких умовах.
4. Армія мобіків, яка, ймовірно, швидко розкладатиметься і в якийсь момент стане некерованою. Її може використовувати у своїх цілях кожна із трьох перших груп.
5. Народ, який зараз мовчить, але у разі початку смути, коли відчує слабкість розколотої влади, активно включиться в політичні розбірки, як це було неодноразово в російській історії.
6. Несистемна радикальна опозиція та еміграція. Вона надто слабка, щоб зіграти хоч якусь роль на початку кризи, але в міру розвитку смути та пов’язаної з цим радикалізації суспільства, для нинішніх опозиціонерів може відчинитися вікно можливостей.
7. Путін, влада якого слабшатиме в міру військових невдач. Традиційна бюрократія не зможе та й не захоче вирішувати завдання мобілізації суспільства та економіки на тотальну війну. А для диктатора поразка – смерті подібна. Тому він буде змушений спиратися на "опричників", які стають нахабнішими. В результаті його приберуть у будь-якому випадку: або досить скоро "земські", або пізніше "опричники", коли з його допомогою поступово стануть домінуючою силою в державі. А потім їм знадобиться молодший, енергійніший і харизматичніший фюрер.
Такого терору не було з часів заснування селища: наслідки обстрілу у Харківській області