Що робити, якщо окупанти вас примусово депортували до Росії

Що робити, якщо окупанти вас примусово депортували до Росії
Що робити, якщо окупанти вас примусово депортували до Росії
На тимчасово окупованих територіях України російські загарбники не лише грабують, гвалтують та вбивають українців, а й депортують. Тобто примусово вивозять людей до РФ. Тим самим окупанти порушують основи міжнародного гуманітарного права.

Примусово депортовані громадяни України часто мають труднощі, що ускладнюють процедуру повернення на Батьківщину. Вони не мають грошей на картці, засобів зв’язку і навіть документів.

OBOZREVATEL розповідає про те, як постраждалим від дій країни-агресора можна виїхати з території Росії та куди звертатися, якщо ваших рідних вивезли за кордон.

Чому депортація є незаконною

Влада РФ намагається надати примусове вивезення людей як допомогу українцям, які тікають від обстрілів "нацистів". Насправді їхні дії суперечать міжнародному гуманітарному праву. На це вказує Женевська конвенція про захист жертв війни від 1949 року ( стаття 49 ), Додатковий протокол 1 до Женевських конвенцій ( стаття 85 ) та Римський статут міжнародного кримінального суду ( стаття 7 ). Названі документи забороняють депортацію людей, адже це – злочин. І цих норм має дотримуватися будь-яка країна.

Депортація українців до Росії суперечить міжнародному гуманітарному праву. qddiqxuidzkiquzzrz

Відповідно до норм міжнародного права, українці мають бути евакуйовані на територію України (точніше – на підконтрольні Україні території). Рашисти ж обстрілюють гуманітарні коридори, створюють "фільтраційні табори", а у громадян України відбирають паспорти та на території РФ обмежують їхнє право на свободу пересування. На незаконність таких дій вказують Міжнародний пакт про громадянські та політичні права ( стаття 9 ) та Європейська конвенція з прав людини ( стаття 5 ).

Як загарбники депортують українців

Наразі неможливо назвати точну кількість українців, яких російські військові за час повномасштабної війни вивезли на територію РФ. Причина – непрозорість цього процесу.

Країна-агресор свідомо завищує офіційні дані про кількість так званих евакуйованих осіб, оскільки "турбується" про них. Насправді військові злочинці вивозять людей з тимчасово окупованих територій України у віддалені регіони Росії, де видають їм документи, що забороняють залишати РФ протягом двох років.

Зверніть увагу! Як саме окупанти депортують українців – кожна ситуація є індивідуальною і не має чіткого алгоритму подальших дій. Тому дуже важливо, щоб хтось знав, що людину насильно вивозять до Росії.

Організувати маршрути повернення депортованих до Росії українців допомагають консульства України за кордоном.

Українці виїжджають із окупованих територій до РФ переважно з двох причин:

Загрози зброєю із боку рашистів. Тобто людям під дулами автоматів доводиться сідати у російські автобуси.

Відсутність вибору, куди їхати. Військові злочинці часто організовують паралельні коридори одночасно з офіційними евакуаційними маршрутами, організованими Україною, запевняючи, що з української сторони таких шляхів виходу немає. Отже, українці помилково сідають не в ті автобуси.

Спочатку громадян України вивозять до так званих "ЛНР/ДНР" або до Криму, а звідти – до Росії. Усі, кого евакуюють примусово, мають проходити фільтраційні табори – місця, де проводять допити та обшуки, збирають особисті дані, перевіряють наявність татуювань тощо. та громадських активістів: ці люди можуть не пройти фільтрацію, їх беруть у полон або катують "на місці" та вбивають.

Тих, хто пройшов "перевірку", в основному вивозять у прикордонні області Росії або в більш віддалені депресивні регіони РФ.

Що робити у разі депортації

Депортовані українці можуть вжити певних заходів, які убезпечать їх та їхніх близьких та допоможуть якнайшвидше залишити ворожу територію. У Росії у примусово переміщених громадян України перевіряють техніку, беруть відбитки пальців, обшукують та проводять суворі допити.

Також слід бути готовими до того, що окупанти можуть сфабрикувати справу, наприклад, про екстремізм (провокація масових заворушень, громадянська непокора, терористичні акції та методи партизанської війни). Тому депортованим українцям слід уникати підозр та звинувачень.

Як не стати заручником держави-агресора?

1. Підготуйте свою техніку. Перед тим, як окупанти перевірятимуть ваші гаджети, видаліть з них інформацію, яка може здатися підозрілою: почистіть дані в соцмережах, залиште чати та канали новин, де обговорюють політичні питання, війну, критикують політику РФ, публікують фото військової техніки тощо. Іноді люди видаляють усі месенджери, але це, навпаки, викличе підозри. Залишіть хоча б один, який відносно активно використовуєте, та видаліть у ньому чати, які можуть скомпрометувати вас.

Додатково слід очистити історію браузера та "підозрілі" інтернет-закладки (нейтральні залиште, щоб, знову ж таки, не виникали питання). Якщо при депортації вас змусять здати особисті речі, віддавайте техніку у вимкненому вигляді.

2. На допиті намагайтеся максимально зберігати спокій. Від результату залежить, чи дадуть згоду на подальше пересування. Не варто вестись на емоційні провокації та вступати в дискусії про політичні погляди. Крім того, знаходячись на території Росії, ви можете скористатися статтею 51 Конституції Російської Федерації, згідно з якою не зобов’язані свідчити проти себе, свого чоловіка чи дружини чи проти родичів. Ще не варто підписувати документи, попередньо не ознайомившись із ними. Навіть якщо вам пообіцяють після цього незабаром відпустити.

Зверніть увагу! Не апелюйте до закону, якщо ви відчуваєте загрозу фізичної розправи з боку росіян. Ваше життя має бути у пріоритеті, тому краще вибирати більш вдалу стратегію для виживання.

Отримання російського паспорта ускладнює процедуру повернення Батьківщину.

3. Повідомте родичів та знайомих про своє місцезнаходження (затримання/перебування у фільтраційному таборі). Вимагайте, щоб ви дозволили це зробити. Щоб зв’язатися з тими, кому довіряєте, заздалегідь випишіть у блокнот контакти та запам’ятайте кілька номерів. Далі ті, хто знає про вашу депортацію, мають передати інформацію Міністерству закордонних справ України , Міністерству з реінтеграції тимчасово окупованих територій та уповноваженому Верховної Ради України з прав людини .

Корисні контакти:

1648 або +380442878165 – гаряча лінія Національного інформаційного бюро;

+380442381588 – гаряча лінія Міністерства закордонних справ України;

102 – Національна поліція.

4. Не оформлюйте на території держави-агресора правові статуси. Йдеться про заяву про надання тимчасового притулку та набуття статусу біженця. Це ускладнить процедуру вашого повернення на Батьківщину.

5. Подбайте про збереження/відновлення документів. Якщо можливо, не повідомляйте окупантам про наявність документів, якщо їх хочуть вилучити. Візьміть із собою український та закордонний паспорт. З останнім більше шансів залишити територію РФ. Якщо у вас забрали документи – відновіть їх електронні версії через програму Дія ( Google Play , iOS ) або зверніться до Міжнародного комітету Червоного Хреста .

Також радимо заздалегідь сфотографувати документи та завантажити їх у сервіси для зберігання файлів (наприклад, Google Drive). Не погоджуйтесь на отримання російського паспорта. Це ускладнить можливість виїхати за кордон.

6. Продумайте найбільш вдалий маршрут для повернення додому. Організувати це допоможуть посольства України, які перебувають у сусідніх із РФ державах. Їхні контакти вказані на зображенні нижче. Часто депортованим українцям вдається самостійно виїхати з Росії до Польщі, Литви та Латвії. Для цього вони користуються чат-ботом "Допомагаємо виїхати" (цілодобова гаряча лінія з евакуації для українців).

Контактні номери телефонів та адреси посольств (консульств) України.

7. Візьміть із собою мінімальний запас готівки. Йдеться не про гривні, а про долари чи євро, оскільки їх легко обміняти на рублі. У РФ карти українських банків є недійсними. Якщо ви опинилися на території держави-агресора без готівки, спробуйте вийти на контакт із рідними, знайомими чи так званими неофіційними волонтерами, які допоможуть з грошима на квитки. Не радимо зв’язуватися з волонтерами, які працюють у російських таборах для біженців, адже це переважно члени партії "Єдина Росія".

Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА