Армія США відновила розвідувальні польоти поблизу окупованого Криму
Про це пише Newsweek.
Цей політ, вперше помічений у середу аналітиком з відкритих джерел MeNMyRC, може вказувати на новий і більш сміливий підхід Пентагону під керівництвом президента Дональда Трампа.
Раніше Повітряні сили США відправляли розвідувальні літаки до Чорного моря з баз союзників у Європі, щоб моніторити військові переміщення в Криму, який Росія анексувала в 2014 році. Після початку війни між Росією та Україною в лютому 2022 року через побоювання щодо безпеки американських військових розвідку здійснювали безпілотники.
Дані літаків, зафіксовані Flightradar24, показали, що американський розвідувальний літак RC-135V Rivet Joint — з позивним «JAKE17» — у середу глибоко увійшов у повітряний простір Чорного моря, перебуваючи над міжнародним повітряним простором приблизно за 100 миль на південний захід від російської військово-морської бази Севастополя протягом близько чотирьох годин.
Літаки Rivet Joint забезпечують «майже в реальному часі збір, аналіз і розповсюдження розвідувальних даних» із екіпажем понад 30 осіб, включаючи офіцерів електронної боротьби та розвідників, згідно з інформацією Повітряних сил. Вони належать до сімейства розвідувальних літаків RC-135, кілька з яких базуються на передових базах союзників у Тихому океані, щоб стежити за супротивниками, зокрема Китаєм і Північною Кореєю.
У березні 2023 року Повітряні сили США змінили свої безпілотні розвідувальні місії в Чорному морі після того, як кілька російських винищувачів перехопили і спричинили аварію дрона MQ-9. Пізніше польоти безпілотників відновлено, але на значно більшій відстані від Криму. Москва звинувачує Вашингтон у використанні зібраної розвідінформації для надання точних даних для українських ракетних ударів.
США не є єдиною країною НАТО, яка спостерігає за російськими силами в Криму. Королівські ВПС Великобританії, які мають три власні літаки RC-135W Rivet Joint, регулярно проводять розвідку в Чорному морі — з дистанції.
Американський літак Rivet Joint JAKE17, який наразі розгорнутий на базі RAF Mildenhall в Англії, також регулярно здійснює місії навколо російської фортеці Калінінград, ексклаву на Балтійському морі.
Блейк Аллен, коментатор зовнішньої політики США, написав у мережі X: «Повернення стратегічних засобів США в Чорне море (операції RC-135 були ключовим способом спостереження за військовими зусиллями Росії) у поєднанні з чутками про те, що обмеження на глибокі удари західних країн були зняті — це цікавий розвиток».
НАТО фактично щоденно проводить авіаційну розвідку західних кордонів Росії, і важко сказати, що Кремль відреагує негайно та рішуче на можливе відновлення польотів американських розвідників глибше в Чорному морі.
Распечатать